Пухлини хребта і спинного мозку
Пухлини спинного мозку і хребта визнані рідкісним захворюванням. Вони бувають як доброякісними, так і злоякісними, з’являються з оболонок мозку, або і з самого сірої або білоїречовини. Лікують пухлини спинного мозку в більшості своїй шляхом хірургічного втручання. Видалення пухлини здійснюється при використанні операційного мікроскопа.


ВИБІР ТАКТИКИ ЛІКУВАННЯ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД морфологічного типу пухлини, ЇЇ РОЗМІРІВ І ЛОКАЛІЗАЦИЇ. ПУХЛИНИ розділяють на доброякісні і злоякісні.

Термін «доброякісна» вживається стосовно пухлин, які не володіють здатністю до інфільтративного росту, мають капсулу, що не метастазують, не приводять до системних змін в організмі пацієнта. Доброякісні пухлини досить легко виліковуються оперативним шляхом. Злоякісні пухлини, навпаки, мають здатність до інфільтративного росту, метастазування і, розвиваючись, викликають загальні зміни в організмі (схуднення, слабкість, відсутність апетиту). У запущених випадках злоякісна пухлина призводить до смерті пацієнта.

Доброякісні пухлини 


Остеоїдна остеома


Як правило, цей вид доброякісної пухлини зустрічається у осіб молодого віку. Остеоїдна остеома складає приблизно 10% від усіх пухлин хребта. У більшості випадків ця пухлина вражає задні структури хребця. У типових випадках захворювання проявляється вираженими болями в спині, які посилюються в нічний час. Аспірин і нестероїдні протизапальні засоби надають виражений аналгетичний ефект. Остеоїдна остеома може погано візуалізуватися на рентгенівських знімках, однак комп'ютерна томографія дозволяє виявити навіть невеликі за розміром пухлини. Лікування полягає в хірургічному видаленні пухлини. Останнім часом все більше застосування в клінічній практиці знаходить радіочастотна абляція (руйнування) пухлини. Це малоінвазивне втручання полягає у введенні в пухлинний вузол під рентгеноскопічним контролем спеціального зонда, за яким подається струм високої частоти. В результаті відбувається розігрів зонда і термічне руйнування пухлини. Прогноз сприятливий. У більшості випадків хірургічне лікування призводить до повного видужування.



Oстеобластома


Остеобластома називається остеоід остеома, яка досягла в діаметрі розмірів 2 і більше сантиметрів. Виявляється так само, як і «молодша сестра» болем в спині. При остеобластома показано проведення хірургічної операції. При цьому ризик рецидиву захворювання після видалення пухлини становить приблизно 10%.


Гігантоклітинні пухлини


Цей вид пухлини можна розглядати як «прикордонну» між доброякісними і злоякісними пухлинами. Вона не має здатності до метастазування, проте в запущених випадках може проростати в інші органи і тканини. У більшості випадків гігантоклітинна пухлина вражає передні відділи хребця (тіло хребця). Найчастіше цей вид пухлини зустрічається у людей у ​​віці 20-40 років, однак описані випадки захворювання у дітей і в осіб похилого віку. Лікування хірургічне, полягає у видаленні пухлини в межах здорових тканин (розширена резекція). У деяких випадках перед операцією для зменшення ризику рецидиву захворювання проводиться курс променевої або хіміотерапії.

Eозинофільна гранулома


Являє собою не дійсну пухлину, а пошкодження кісткової тканини активними еозинофілами - популяцією білих клітин крові, що мігрують з судинного русла і утворюють осередкове скупчення (інфільтрат). Часто відзначається формування еозинофільної гранульоми не тільки в хребцях, а й в інших тканинах і органах. Це захворювання називається еозинофільним гранулематозом. Гранулема призводить до руйнування тіла хребця, що часто ускладнюється розвитком компресійного перелому. Підхід до лікування пацієнтів з еозинофільною гранульомою індивідуальний. У багатьох випадках ефективна медикаментозна терапія або променева терапія. При розвитку ускладненого перелому ставиться питання про необхідність хірургічного втручання.


Eнхондрома

Ця доброякісна пухлина хряща при збільшенні в розмірах може призводити до компресії спинного мозку або нервових корінців. Описані поодинокі випадки переродження енхондроми в злоякісну пухлину, яка називається хондросаркома. Лікування хірургічне.