Зміщення хребців (Спондилолістез)
Спондилолістез - це захворювання, що виникає, коли зсувається один або кілька хребців. Зазвичай це відбувається, якщо утримуючі його на місці м'язи і зв'язки відчувають надмірне навантаження. Через це тіло хребця може «вислизнути» вперед (антеспондилолістез), назад(ретролістез) або в сторону (латероспонділолістез). Зрушення вперед звужує хребетний канал, залишаючи менше місця для нервових корінців, і часто викликає здавлювання нерва.


Спонділоліз - незрощення дуги хребця (частіше 5-го поперекового) в міжсуглобовій області або в області ніжки дужки, що виникає внаслідок затримки розвитку заднього відділу хребта.
Також зрушення може відбуватися через зношування фасеткових суглобів. Так називаються дуговідростчаті зчленування в задній частині хребців. Вони хоча і вважаються маломобільними, виконують важливу задачу - забезпечують рух між хребцями, обмежують кути обертання навколо своєї осі і нахилу тіла. Тобто не дають людині зігнутися так сильно, щоб розтягнути і пошкодити міжхребцеві диски.


Існує кілька причин, які можуть привести до даного захворювання хребта:
1.    диспластичний спондилолистез розвивається при наявності дефекту (пороку розвитку) в хребці, який дозволяє хребцю зміщуватися вперед. Це вроджене захворювання.
2.    істмічний спондилолістез виявляє дефект в частині хребця, званої міжсуглобовоюповерхнею. Якщо виявлений дефект існує без зміщення, діагноз пацієнта - спонділоліз. Він може бути викликаний повторної травмою.
3.    дегенеративний спондилолістез розвивається через артритичні зміни в суглобах хребців внаслідок дегенерації хряща.
4.    травматичний спондилолістез з'являється через пряме ушкодження хребців.
5.    причиною патологічного спондилолістезу є дефект в кістці, викликаний пухлиною.


У більшості випадків при звичайному огляді в дільничній поліклініці виявити спондилолістез попереково-крижового відділу хребта або спондилолістезу шийного відділу хребта неможливо. Пацієнти зазвичай скаржаться на болі в спині і в кінцівках. Але такі симптоми характерні для багатьох захворювань хребта.
Фахівці нашого центру мають великий досвід в діагностиці та лікуванні спондилолістезу і його різновидів. Їх професіоналізм, наявність високотехнологічного обладнання, а також інноваційні методики є основою успішного лікування різних захворювань спини, включаючи спондилолістез.


Симптоми спондилолістезу і можливі наслідки
Найбільш поширений симптом - біль в нижній частині спини; біль, оніміння ніг. Так проявляється спондилолістез попереково-крижового відділу хребта. Біль посилюється після ходьбі. Пацієнт не може пройти без зупинки більше 300-500 м, з плином прогресування захворювання ця відстань скорочується. До інших симптомів відносяться напруженість підколінного сухожилля і зниження амплітуди рухів нижньої частини спини.
Спондилолістез без належного лікування може призвести до деформації хребта, звуження хребетного каналу (вторинний спінальний стеноз), перевантаження суглобового комплексу з розвитком деформуючого спондилоартрозу і спондильозу, здавлення кровоносних судин і корінців нервових закінчень. Останнє, якщо дуже сильне, здатне викликати втрату контролю над роботою кишечника і сечового міхура - «синдром кінського хвоста».
Захворювання може також виникнути в шиї - це спондилолістез шийного відділу хребта. Наприклад, в результаті травми або ревматоїдного артриту. Виявляється зазвичай у вигляді больових відчуттів і скутості.


Діагностика і лікування спондилолістезу
У більшості випадків основний інструмент, який дає змогу виявити спондилолістез - рентгенографія. Для більш детального дослідження можуть знадобитися спіральна комп'ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія.
Вибір лікарської тактики залежить від конкретної клінічної ситуації. Консервативний метод аналогічний лікування інших причин механічних і компресійних болів в спині. Під час гострої фази захворювання лікар порекомендує обмежити фізичні навантаження, аж до постільного режиму. Призначить знеболюючі та протизапальні препарати, комплекс процедур.
Оперативному (хірургічного) втручанню підлягають випадки з важкої неврологічною або больовою симптоматикою. Якщо консервативне лікування спондилолістезу не допомагає впоратися з болем, тому фахівці нашої клініки рекомендують операцію. Один з методів хірургічного лікування - стабілізація хребта і декомпресія структур хребетного каналу. Завдання операції - зняти тиск на спинномозкові нерви і тим самим усунути біль, скутість і інші негативні наслідки, а також посилити опорну функцію хребетного сегмента.


Опис операції
Конкретний тип операції вибирається залежно від виду спондилолістезу. В даний час в клініці проводяться мінімально інвазивні операції, що виконуються через невеликі розрізи і проколи шкіри. Пацієнтам з істмічним спондилолістезом може допомогти відновлення дефектної частини хребця або міжсуглобової поверхні. Під час операції хірург видалить ділянку кістки з задньої частини хребта (пластинки) і / або частину фасеткових суглобів, - тобто все, що викликає здавлювання нервових закінчень.
Великі операції по декомпресії можуть більше послабити стабільність хребта, тому точні масштаби хірургічного втручання можуть бути визначені тільки під час процедури. Зокрема, хребет може бути укріплений за допомогою внутрішньої системи імплантатів.


Післяопераційний період
Після операції, яка виконується під загальною анестезією, пацієнт буде відчувати певний дискомфорт і больові відчуття. Наш досвідчений медичний персонал допоможе контролювати цей стан за допомогою відповідних ліків.
Набряк тканин, як правило, викликає посилення болю в зоні операції. Біль, пов'язана з операцією пройде за кілька тижнів. При цьому важливо не припиняти прийом певних знеболюючих засобів. Потім настане час для реабілітації та фізіотерапії, яка допоможе остаточно повернутися до повноцінного життя.
Можливо у вас спондилолістез?
Пацієнти часто скаржаться на біль в спині і періодичні болі в ногах. Але самостійно визначити, чи страждаєте ви спондилолістезом, не можна. Тому необхідно записатися на консультацію в нашу клініку, де ви пройдете діагностику і будете точно знати, яке у вас захворювання, і як фахівці клініки можуть вам допомогти.


Made on
Tilda