Пухлини головного мозку
Пухлини головного мозку - різнорідна група різних внутрішньочерепних новоутворень, доброякісних або злоякісних, що виникають внаслідок запуску процесу аномального неконтрольованого ділення клітин, які в минулому були нормальними складовими самої тканини мозку, лімфатичної тканини, кровоносних судин мозку, черепно-мозкових нервів, мозкових оболонок, черепа, залозистих утворень мозку, або виникають внаслідок метастазування первинної пухлини, що знаходиться в іншому органі.
Тип пухлини визначається клітинами, її формують. Залежно від локалізації і гістологічного варіанту формується симптоматика захворювання. Пухлини мозку зустрічаються відносно рідко - близько 1,5% серед всіх видів пухлин.


Класифікація
Пухлини мозку можна розділити на групи за такими ознаками.
По первинному осередку:
- Безпосередньо в головному мозку.
- За межами головного мозку (метастазування пухлини).
За клітинним складом:
- нейроепітеліальні пухлини (епендимома, гліома, астроцитома). Розвиваються безпосередньо з мозкової тканини. Становлять близько 60%.
- Оболонкові пухлини (менінгіома). Розвиваються з тканин мозкових оболонок.
- Пухлини гіпофіза (аденома гіпофіза). Формуються з клітин гіпофіза.
- Пухлини черепних нервів (невриноми). Виникають по ходу черепних нервів.
- Метастази з екстрамедуллярних вогнищ. Потрапляють в мозок з інших вогнищ шляхом метастазування.
- дизембріогенетичні пухлини. Виникають в процесі внутрішньоутробного розвитку.


Клініка
Клінічні прояви пухлин головного мозку визначаються їх розташуванням в обмеженому обсязі порожнини черепа. Здавлювання або руйнування тканини мозку в області пухлини (за рахунок проростання новоутворення) обумовлює так звану первинну, або осередкову, симптоматику. У міру прогресування захворювання проявляється так звана загальномозковасимптоматика, зумовлена ​​порушенням гемодинаміки і внутрішньочерепною гіпертензією.
·       
Загальмозкова симптоматика. Загальмозкова симптоматика - це симптоми, що виникають при підвищенні внутрішньочерепного тиску, стисненні основних структур мозку.
Головний біль Відмінною особливістю при онкологічних захворюваннях є постійний характер і висока інтенсивність головного болю, що погано знімається ненаркотичними анальгетиками. Зниження внутрішньочерепного тиску приносить полегшення.
Блювота (незалежно від прийому їжі). Блювота центрального генезу, як правило, виникає через вплив на блювотний центр в середньому мозку. Нудота і блювання турбують хворого постійно, при змінах внутрішньочерепного тиску спрацьовує блювотний рефлекс. Також хворий не здатний приймати їжу, іноді і пити воду з-за високої активності блювотного центру. Будь-який чужорідний предмет, що потрапляє на корінь язика, викликає блювоту.
Запаморочення може виникати в результаті здавлювання структур мозочка. Порушується робота вестибулярного аналізатора, у хворого запаморочення центрального типу, горизонтальний ністагм, часто виникає відчуття, що він, залишаючись нерухомим, повертається, зсувається в ту чи іншу сторону. Також запаморочення може викликатися зростанням пухлини, що призводить до погіршення кровопостачання головного мозку.


Вогнищева симптоматика. Вогнищева симптоматика багато в чому визначається локалізацією пухлини. Можна виділити наступні групи:


  • Порушення чутливості. Знижується або зникає здатність сприймати зовнішні подразники, що діють на шкіру - термічні, больові, тактильні. Може втрачатися здатність визначати положення частин свого тіла в просторі. Наприклад, з закритими очима хворий не здатний сказати, тримає він руку долонею вгору або вниз. Сплутана свідомості Хворий не впізнає своїх близьких, де він живе, забуває всі букви, і потімраптово все згадує.


  • Рухові порушення (парези, паралічі). Знижується м'язова активність в зв'язку з ураженням шляхів, що передають рухову імпульсацію. Залежно від локалізації пухлини відрізняється і картина ураження. Можуть розвиватися як ураження окремих частин тіла, так і повні або часткові ураження кінцівок і тулуба. При порушенні передачі рухової імпульсації з кори головного мозку виникають паралічі центрального типу, тобто сигнал з спинного мозку до м'язів надходить, вони в гіпертонусі, але керуючі сигнали головного мозку не надходять в спинний мозок, довільні рухи неможливі. При ураженні спинного мозку розвиваються периферичні паралічі, сигнал з головного мозку потрапляє в спинний мозок, але спинний мозок не може передати його м'язам, мускулатура в гіпотонусі.


  •  Епілептичні припадки. З'являються судомні напади, що виникають із-за формування вогнища застійного збудження в корі головного мозку.


  •  Порушення слуху і розпізнавання мови. При ураженні слухового нерва відбувається втрата здатності отримувати сигнал від органів слуху. При ураженні ділянки кори, що відповідає за розпізнавання звуку й мови, для хворого всі чутні звуки перетворюються в безглуздий шум.


  • Порушення зору, розпізнавання предметів і тексту. При розташуванні пухлини в районі зорового нерва або четверохолмія настає повна або часткова втрата зору в зв'язку з неможливістю доставити сигнал від сітківки до кори головного мозку. При ураженні областей в корі, що відповідають за аналіз зображення, відбуваються різноманітні порушення - до нездатності розуміти письмову мову або дізнаватися рухомі предмети.


  • Порушення мови в усній і письмовій. При ураженні областей кори, що відповідають за письмову і усну мову, відбувається їх повна або часткова втрата. Процес цей зазвичай поступовий і посилюється в міру зростання пухлини - спочатку мова хворого стає невиразною, (мова хворого стає як у 2-3 річної дитини, і все поступово до 2-1) змінюється почерк, потім зміни наростають до повної неможливості зрозуміти його мову і почерк стає у вигляді зубчастої лінії.


  • Вегетативні розлади. З'являються слабкість, стомлюваність, хворий не може швидко встати, у нього паморочиться голова, відбуваються коливання пульсу і артеріального тиску. Це пов'язано з порушенням контролю за тонусом судин і впливом блукаючого нерва.


  •  Гормональні розлади. Змінюється гормональний фон, може коливатися рівень всіх гіпоталамо-гіпофізарно залежних гормонів.


  • Порушення координації. При ураженні мозочка і середнього мозку порушується координація, змінюється хода, хворий без контролю зору не здатен здійснювати точні рухи. Наприклад, він промахується, намагаючись з закритими очима дістати до кінчика носа, також він не відчуває як рухає пальцями рук, і самою рукою.


  •  Психомоторні порушення. Порушується пам'ять і увага, хворий стає неуважний, дратівливим, змінюється характер. Тяжкість симптомів залежить від величини і локалізації області ураження. Спектр симптомів коливається від неуважності до повної втрати орієнтації в часі, просторі і власної особистості.


  •  Галюцинації. При ураженні областей в корі мозку, що відповідають за аналіз зображення у хворого починаються галюцинації. Галюцинації, як правило прості. Хворий бачить спалахи світла, сонячне гало. Слухові галюцинації - хворий чує монотонні звуки. (Дзвін у вухах, нескінченні стуки)





Діагностика
Діагностика, внаслідок локалізації пухлини всередині черепа, утруднена. Діагноз онкологічного захворювання остаточно ставиться тільки після гістологічного висновку, без гістології або цитології діагноз неправомочний. У зв'язку з тим, що пухлина знаходиться в порожнині черепа і проростає в тканину мозку, забір біоптату являє собою складну нейрохірургічну операцію. Діагноз «пухлина мозку» виставляється поетапно - спочатку амбулаторно, потім підтверджується в стаціонарі.


Обстеження
До обов'язкових методів обстеження відносяться визначення активності сухожильних рефлексів, перевірка тактильної і больової чутливості. Діагностичні заходи можуть бути розширені в залежності від скарг хворого і з метою диференціальної діагностики. Так, наприклад, якщо хворий відзначає порушення координації, слід провести пальценосовую пробу, перевірити стійкість в позі Ромберга. Якщо виникає підозра на пухлину мозку, то хворий направляється на комп'ютерну (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ). МРТ з контрастним посиленням є «золотим стандартом» у діагностиці пухлин головного мозку. При виявленні на томограмі об'ємного утворення вирішується питання про госпіталізацію хворого в стаціонар.


Хірургічне лікування
Хірургічне лікування пухлин головного мозку є основним, найбільш ефективним методом, проте видалення пухлини з тканини мозку становить значні труднощі. У нашому центрі використовується міскроскоп і мікрохірургічні інструменти для найбільш ефективного видалення пухлини. Кожне таке втручання - це складна нейрохірургічна операція. Залежно від розмірів, локалізації, типу пухлини, стану хворого, приймається рішення про необхідність проведення операції, обсягу оперативного втручання і способу його проведення. Застосування в нашому центрі сучасної техніки в хірургії пухлин головного мозку дозволило максимально підвищити її ефективність. Конкретний шлях втручання і метод його здійснення індивідуальний і залежить від локалізації пухлини та її розміру.